Płyta Jubileuszowa


Śpiewnik Jubileuszowy

Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina – zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka “Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród.

Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. W historii grupy warto odnotować nagrodzone występy na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz w licznych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych – YAPA, BAZUNA, BAKCYNALIA. Więcej informacji na temat zespołu można znaleźć na stronie www.wolnagrupabukowina.pl

Na pytania w imieniu zespołu odpowiada Wacław Juszczyszyn, śpiew i gitara.

Kiedy i jak zaczęła się Państwa przygoda z BAZUNĄ?

Naprawdę nie pamiętam kiedy byłem pierwszy raz na Bazunie bo nie mam głowy do dat. Było to w 1973 roku a może rok później. Wykonywałem z grupą „Kwartet im. Kasi Kiestrzyń” piosenkę „Melodia mgieł nocnych”. Zdaje mi się że dostałem za nią jakąś nagrodę choć nie jestem tego pewien. Były to pionierskie czasy wielkiej prowizorki ale też wielkiego entuzjazmu i wzajemnej życzliwości. Poznałem tu całą gromadę niezwykle utalentowanych ludzi, którzy niebawem stali się moimi przyjaciółmi. Był to prawdziwy powód do dumy. Potem uczestniczyłem jeszcze w wielu kolejnych edycjach Bazuny razem z Wolną Grupą Bukowina. Chętnie tu przyjeżdżaliśmy bowiem w Gdańsku zawsze znajdowaliśmy u przyjaciół ciepły kąt.

Co charakterystycznego widzą Państwo w tym Przeglądzie?

Nie mam wystarczającej wiedzy na temat współczesnej Bazuny jako że od dłuższego czasu nie bywam na niej regularnie. Niewątpliwie charakterystyczne jest dla niej to że odbywa się w pięknych miejscach na Wybrzeżu i bywała zawsze wzorowo zorganizowana przez na ogół wspaniałych ludzi. Poza tym na ogół występowali na niej wykonawcy pojawiający się także na innych podobnych imprezach w Polsce co pod tym względem czyniło ją do nich podobną.

Dla mnie BAZUNA to …

…źródło bardzo miłych wspomnień z przed lat, do których chętnie wracam. Członkowie klubu „FIFY”, Marysia Kondratowicz, Andrzej Pawlukiewicz i jego siostra Olga, Boguś Jackowski, Zdzicho Skiba, Mirek Ciapalski, Staszek Wawrykiewicz, Michał Kochańczyk, Ewa Stachowska, Basia i Ula Bołtuckie, członkowie późniejszych „Wałów Jagiellońskich” i wielu, wielu innych to było bardzo zżyte środowisko wyjątkowo sympatycznych i gościnnych ludzi. Utrzymujemy z nimi serdeczne kontakty do dzisiaj a i oni starają się trzymać tu razem. Wolna Grupa Bukowina została też zespołem 30-lecia Bazuny otrzymując w nagrodę wycieczkę do Paryża, na którą jednak z jakichś tajemniczych i skomplikowanych powodów pojechał ktoś nam bliżej nieznany. Jak widać byliśmy z Bazuną na dobre i złe i czujemy się po latach trwałym i wiernym jej elementem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment validation by @