Płyta Jubileuszowa


Śpiewnik Jubileuszowy

Bez Jacka

Bez Jacka – zespół powstał w roku 1983, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte. W roku 1974 kiedy to w Kielcach, a właściwie w Chęcinach, powstał zespół KANT w składzie: Zbigniew Stefański, Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek.

Zespół wygrał eliminacje regionalne i wojewódzkie konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej. Pod koniec lat siedemdziesiątych bracia Jacek i Jan przenieśli się do Gdańska, gdzie nadal tworzyli i występowali jako Bracia Stefańscy. Niestety 9 sierpnia 1983 roku zginął, pobity „przez nieznanych sprawców” najmłodszy brat Jacek Stefański. Jedyne co przyjaciele mogli zrobić, aby uczcić Jego Pamięć to nadal grać – chociaż już bez Jacka. Jesienią za namową przyjaciół, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław Horacy Chrząstek zaczęli wspólnie grać. Potem dołączył Krzysztof Górski. Ludzie zaczęli na nich wołać „Bez Jacka” i tak już zostało. Więcej informacji o zespole na stronie internetowej www.bezjacka.art.pl

 

Pierwszy raz na Bazunie wystąpiliśmy w 1981 roku jeszcze jako Bracia Stefańscy. Od 1984, czyli od czasu powstania Grupy Bez Jacka byliśmy obecni prawie na wszystkich Bazunach. Bazuna choć to festiwal piosenki turystycznej pozwalała i dalej pozwala przedstawiać i promuje, moim zdaniem, szeroko pojętą piosenkę literacką. Bazuna poza, przeżyciami związanymi z muzyką daje możliwość spotkania ludzi których lubię i cenię, a ich spojrzenie na Świat jest mi bliskie. Wartość Bazuny polega na tym, że trwa jako miejsce prawdziwych spotkań i żywej muzyki. Jej siłą jest jej prawdziwość i szczerość.

Zbigniew Stefański

W imieniu zespołu na pytania odpowiada Jarosław Horacy Chrząstek.

Kiedy i jak zaczęła się Państwa przygoda z BAZUNĄ?

Nasza przygoda z Bazuną jako zespołu Bez Jacka zaczęła się w 1984 roku (czyli zaraz po powstaniu zespołu) i cały czas trwa. Natomiast chyba w 1981 roku w Sopocie wystąpili na Bazunie Bracia Stefańscy (Jacek, Jasiu i Zbyszek). Paradoksem jest to, że na Bazunie nigdy nie zdobyliśmy żadnej nagrody. Nasza muzyka a szczególnie trudne teksty nie bardzo nadawały się na tego rodzaju festiwal (piosenka turystyczna) ale uporczywie lansujemy nasze mało turystyczne piosenki. Myślę, że mimo wszystko w jakiś sposób zaznaczyliśmy naszą obecność na tym festiwalu.

Co charakterystycznego widzą Państwo w tym Przeglądzie?

Pewną stałość, niezawodność. Zmienia się świat, ludzi, ustroje a Bazuna trwa. To, że jest festiwalem w pewnym sensie wędrownym, pokazuje piękne nasze ziemie pomorskie, miasta i miasteczka, zamki, jeziora i lasy. To że była w różnych czasach skromniejsza lub bardziej okazała ale była (szczególnie wtedy kiedy było nam wspólne obcowanie ze sobą bardzo potrzebne, myślę o latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych). Jest to festiwal luźny, nie sztampowy, nie siedzący, plenerowy, bardzo przyjacielski. Można do każdego podejść, porozmawiać, wymienić opinie czy po prostu razem wieczorem pobiesiadować, pośpiewać i pograć.

Dla mnie BAZUNA to …

…spotkanie przyjaciół, to zaczarowany krąg ludzi chcących razem śpiewać, grać i być. Poznałem tutaj wielu fantastycznych ludzi, usłyszałem znakomite piosenki. To Marek Skowronek dobry duch tego festiwalu, niestrudzony organizator, człowiek-instytucja.

Bez Jacka grywa na Bazunie prawie rok rocznie traktując to niemalże jako swój obowiązek. Tutaj zadebiutowała moja córka Martyna, tutaj zaczęła się spontanicznie nasza wspólna przygoda z zespołem Słodki Całus od Buby (dwie wspólne płyty „Ot tak, po prostu”). Jako zespół Bez Jacka odwiedziliśmy większość festiwali w Polsce i przyznam ze Bazuna jest dla mnie jednym z najpiękniejszych. Jestem lokalnym patriotą a ten festiwal jest nasz: Gdański, Trójmiejski, Kaszubski, Kociewski , Pomorski. I dokąd Bazuna będzie trwała, będzie to mój festiwal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment validation by @