Płyta Jubileuszowa


Śpiewnik Jubileuszowy

Dziejów Przeglądu krótki przegląd

Historycy na start!

Pierwszymi festiwalami piosenki turystycznej organizowanymi w Polsce były: festiwal w Poznaniu i Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie; imprezy te zainicjowano w latach 1967/68. Propozycję realizacji podobnej imprezy w środowisku gdańskim wysunął w roku 1969 ówczesny prezes klubu FIFY, Edmund Kadłubiski.

Ideą gdańskiej imprezy miała być prezentacja dorobku minionego roku na polu piosenki turystycznej – stąd wynikała nazwa “przegląd” (zamiast określenia “festiwal”) i wybór przez jury Rajdowej Piosenki Roku. Aby umożliwić udział jak najszerszym grupom turystów wybrano termin listopadowy – nie kolidujący z turystycznymi wyjazdami (rajdami, obozami, spływami, itp.); jesienny termin umożliwiał rzeczywiste podsumowanie sezonu.

Edmund Kadłubiski wybrał dla przeglądu nazwę bazuna. Jest to tradycyjny kaszubski instrument, w przeszłości stosowany przez rybaków, do dnia dzisiejszego wykorzystywany przez regionalne zespoły.

W roku 1970 nie udało się jeszcze zorganizować Przeglądu. Pierwsza BAZUNA odbyła się w roku 1971, od tej pory impreza realizowana jest corocznie (w historii – dwie przerwy), nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej “FIFY”.

Czterdzieści (prawie) lat minęło, lecz nie odeszło w cień…

W swej dotychczasowej historii przegląd BAZUNA trafił w niejedno ciekawe miejsce północnej Polski, o różnym stopniu zabudowy – od aglomeracji miejskich po kompletne bezdroża. Przez lata dbaliśmy także o to, by było nas słychać w różnych porach roku, od maja po listopad. Ewolucji podlegała także muzyka. Przegląd BAZUNA początkowo był scenicznym obrazem turystycznego szlaku, obecnie stanowi szeroki krąg muzyczny form akustycznych i pochodnych. Turystycznym pozostał charakter Przeglądu – trzydniowego spotkania sympatyków piosenki, obecnej na scenie i poza nią dzień i noc. Pomimo stylistycznych przemian tradycja turystycznego śpiewania, jako jeden z muzycznych wątków, obecna jest na Przeglądzie niezmiennie.

Zapraszamy do zapoznania się z:

  • wędrówką naszej imprezy w czasie i przestrzeni zobrazowaną na załączonej mapie;
  • relacjami oraz werdyktami jury z kolejnych edycji (opisy do roku 1987 pochodzą z opracowania “DZIEJE PRZEGLĄDU BAZUNA”  – wydawnictwa wewnętrznego organizatora Przeglądu – klubu FIFY, autorem jest Włodzimierz Sakwiński).

Relacje z przeglądów:

Werdykty jury: