2009 – Lubań

Czas wyruszyć w drogę – tak o godzinie czwartej nad ranem z soboty na niedzielę, 27/28 czerwca 2009 r. zabrzmiały słowa ostatniej piosenki sobotniej nocy. Wyśpiewane słowa mają jednak dla imprezy inny wymiar i inny sens – są sama istotą przeglądu BAZUNA. Wielokrotnie w jej historii pojawiały się zapatrywania, by wreszcie osadzić ją w stałym w miejscu, jednak poza planami i obietnicami nie działo się nic więcej.

Skoro wędrówka, to turystyka i plener, turystyczny wyjazd – najlepiej wykonać go w miejsce, gdzie nie nadciągną tłumy turystów, położone na uboczu, trudno dostępne. Organizacyjnie dobrze, by było ono już rozpoznane, najlepiej – już odwiedzone przez naszą imprezę w ostatnich latach. Czy takie miejsce na horyzoncie jest? Odpowiedź jednoznaczna – Lubań k. Kościerzyny, baza Owczarnia – Akademia Przygoda. Lokalizacja już naszemu zespołowi znana, patrz: rocznik 2004.

Dokonany w lutym wypad ekipy organizacyjnej ustalił kilka istotnych dla imprezy spraw. Scenę postanowiono przenieść pod dach, w obrębie budynku – stołówki, w tym celu należało przeparkować stacjonujące tam samochody ciężarowe i terenowe Akademii Przygody. Bez zmian pozostała największa atrakcja noclegowa, wizytówka tego miejsca – sala z ogromnymi beczkami po winie, zaadoptowanymi na miejsca do spania, z siennikami. Zabrakło w sąsiadującej sali wolnoleżącego siana, widzowie musieli zatem swe miejsce znaleźć w namiotach bądź pod dachem, w bursie szkolnej we wsi (jeden z zespołów nocował w indiańskim tipi, z własnym ogrzewaniem żarowym-ogniskowym). Zakres prac przy 38. Przeglądzie, odmienny od poprzedzających edycji, dobrze wprowadzał organizatorów w klimat prawdziwej imprezy plenerowej, z dala od ludzkich skupisk, przypominającej charakterem Przeglądy z początku lat 80-tych XX w. Trudno było tylko oczekiwać tak licznej – idącej w tysiąc do dwóch tysięcy osób, widowni, cóż, nie można jednak mieć wszystkiego. Piątkową noc słowo powitalne wygłosił na scenie Danek Ciupiński, gospodarz terenu, dodajmy: uczestnik naszej imprezy z zamierzchłego roku 1978 (Rzucewo), autor słów jednej z nagrodzonych wtedy piosenek. Tego wieczoru, poza obecnymi regularnie na naszej imprezie gośćmi, zaprezentował się po latach Andrzej Starzec w retrospektywnym programie z udziałem przyjaciół – instrumentalistów.

Sobota przyniosła pierwszy gościnny występ zespołu CARABOO z podwarszawskiego Brwinowa, grupa ta regularnie przez trzy lata zdobywała na naszej imprezie laury, wykonując w kolejnych koncertach laureatów wszystkie piosenki wcześniej nagradzane. Kolejny, stały już, trzygodzinny punkt programu sobotniej nocy to grupa okolicznościowa pod wezwaniem OT TAK, PO PROSTU. Nie pozostał w tyle trójmiejski NA BANI, prezentując solidny przegląd swych dotychczasowych dokonań. O trzeciej nad ranem wytrwałej publiczności, już na koniec, ukazał się uczestnik konkursu, łódzki ŻEBY NIE PIEKŁO. Mimo, iż przedświt był bladoszary, występ ten przyniósł nader wiele barw i wątków – wyobrażalny smak dzikich malin, obraz glinianego pieca i zalet jego wyrobów, poetycką podróż z ukłonem w stronę Boba Marleya, by na dobranoc pozostawić zacytowane już przez nas słowa – motto, w duchu słynnego cytatu Steda, że wędrówką życie jest – człowieka, naszej zbiorowej imprezy też.

Najlepszym wykonawcą Przeglądu został obecny u nas już po raz drugi męski kwartet 4RAZYWROKU z Żarnowca. Tak rok temu jak i teraz grupa na występy “wpadała jak po ogień”, poza sceną spędzając mniej więcej tyle samo czasu, co w ramach występów (nawet, by oszczędzić czas, w obu latach dwie konkursowe piosenki łączyła w jedną całość). Nie umniejszało to klasy grupy, dając jurorom wystarczającą przesłankę do przyznania nagrody głównej. Dylemat dotyczący Rajdowej Piosenki Roku wrócił po raz kolejny od imprezy sopockiej (raz na parę lat jury ma z tym problemy). Wtedy kandydatki ,nagrodzone równoprawnie, były trzy, tym razem sprawa o tyle poważniejsza, iż propozycji nie było wcale. Znając atrybuty i kryteria wyboru Rajdowej Piosenki Roku, jury gremialnie postanowiło, pierwszy raz w historii imprezy, o rezygnacji z tej nagrody. Nie przyznano również nagrody im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej. Obszerna była natomiast złota dwudziestka piosenek – laureatek oraz lista wykonawców wyróżnionych – Anna Kossakowska, zespoły ŻEBY NIE PIEKŁO i DLACZEGO NIE, awangardowy THE LYRICS oraz zdobywca nagrody Publiczności, Paweł Czekalski, którego nasza publiczność pięknym niedzielnym popołudniem w ogóle nie miała zamiaru zwolnić ze sceny.

Wydarzeniem pozakulisowym przeglądu w roku 2009 był wybór kolejnej kadencji władz Stowarzyszenia BAZUNA. Prezesem został Jerzy “Jerzyk” Klott, zarząd zaś utworzyli: Ola Bakiera i Kamil Badzioch. Po raz pierwszy pojawił się pomysł całorocznego PROJEKTU BAZUNA, obejmującego, jak przed dekadą, serie koncertów promujących laureatów naszego konkursu.

Opinie na temat miejsca były pozytywne, chwalono przede wszystkim oddalenie od miasta, skupienie imprezy na uczestnikach świadomych trudów dojazdu. Zaproszenie na rok 2010 ze strony AKADEMII PRZYGODA padło już w sobotnią festiwalową noc. Po naradzie, w trzy tygodnie po zakończeniu imprezy, zapadła decyzja – BAZUNA 2010 – Lubań – 25-27 czerwca.

Seria koncertowa rozpoczęła się występami w ramach jarmarku Św. Dominika, tym razem udział wzięły grupy TAK i THE LYRICS. Odnowiona została tradycja występów naszych laureatów w klubie KWADRATOWA, tym razem pod nowym szyldem JESIEŃ Z BAZUNĄ. Gwiazdą koncertu, który odbył się pod koniec listopada, był Adam Drąg, który przypomniał swe wiecznie żywe turystyczne hity, poza nim koncert tworzyła generacja ostatniego dziesięciolecia. Fragmenty tego występu dostępne będą, wzorem koncertu BAZUNA NA BIS, na stronie internetowej Telewizji Akademickiej Politechniki Gdańskiej.