2008 – Wejherowo, baza Cedron

Wędrująca BAZUNA nigdzie jeszcze nie zagrzała pod rząd miejsca dłużej, niż na dwa lata. Powroty po latach zdarzały się jednak częściej i pod tym względem w roku 2008 przekroczony został kolejny próg – miejsce wizytowane przez nasz imprezę po raz piąty! Miejscem tym, jak łatwo się domyślić, stałą się Harcerska Baza Obozowa CEDRON w Wejherowie, obecny powrót nastąpił po dziewięcioletniej przerwie. Zasadnicza zmiana natury technicznej, w porównaniu z dotychczasowymi lokowanymi tutaj edycjami, polegała na umieszczeniu sceny w okolicy wejścia na Bazę, przy ul. Kalwaryjskiej. Zmiana podyktowana była przyczynami technicznymi – możliwością doprowadzenia prądu oraz przeprowadzoną od ostatniej naszej imprezy zmianą w topografii – przykryciem wiatą ogniska oraz wygrodzeniem części placu, kiedyś stanowiącego miejsce dla widowni. Techniczną pomocą – sceną z zadaszeniem – wspomogło organizatorów Wejherowskie Centrum Kultury, patronat nad imprezą objął, po raz kolejny, Prezydent Miasta, pan Krzysztof Hildebrandt. Niezmienna pozostała ekipa organizacyjna, poza jednym serwisem – biurem, w całości kierowanym i prowadzonym przez zaprzyjaźniony Klub Turystów Pieszych BĄBELKI.

Co do dwóch koncertowych wieczorów, aura oszczędziła imprezę jedynie w piątek. Młodą generację reprezentowały zespoły: POD DUDĄ i KMT oraz Marcin Skrzypczak, którego występ, z rozbudowaną częścią słowną, nosił znamiona prawdziwego show. Wspaniały akustyczno – rockowy, pełnometrażowy występ dał zespół TIMUR I JEGO DRUŻYNA. Po raz kolejny, z przyjaciółmi, na scenie pokazał się Waldek Mieczkowski, tym razem nawiązując do klasycznych już poetów piosenki, z Leonardem Cohenem włącznie.

Dziewięć lat od wykonania w Wejherowie Rajdowej Piosenki Roku “Wędrują ludzie” na scenie ukazał się reaktywowany zespół SASKIA. Drugim imponującym powrotem, po jeszcze dłuższej przerwie, był program zespołu SETA, z klasycznymi już pozycjami ze śpiewników piosenki turystycznej. Niespodzianką wieczoru, w ramach występu Ani Kloc i zespołu SAMI O SOBIE, była poetycka, recytowana część gościa szczególnego – Adama Ziemianina, którego wiersze brzmiały także w piosenkach grupy. Stałym punktem programu sobotniej nocy stał się na naszej imprezie projekt OT TAK PO PROSTU dwóch dobrze znanych trójmiejskich zespołów, tym razem z premierą pierwszego wydawnictwa płytowego. Kolejny, kończący koncert, wierny gość Przeglądu, ZAKAZ WYPRZEDZANIA, do ulubionych przez publiczność hitów, dołączył utwory nowe, z awangardowymi elementami. Odbiór tak bogatego programu nocnego maratonu nie został w żaden sposób zakłócony przez uparcie towarzyszący występom deszcz.

Część konkursowa przyniosła jednego głównego laureata – wykonawcę Rajdowej Piosenki Roku “Dziękuję ci”, zarazem najlepszego zespołu – gdyńskiego RAZ DO ROKU. Poetycka zaaranżowana piosenka autorska, z widocznymi akcentami muzyki światowej (dokładnie: europejskiej, z basenu Morza Śródziemnego) – oto profil grupy. Występ pełnometrażowy zespołu RAZ DO ROKU imał miejsce na dużej scenie Jarmarku św. Dominika, w trakcie realizowanych nagrań studyjnych w studiu TERCJA – przyznanych zespołowi w konkursie jako nagrodę. Po raz trzeci z laurem przeglądu BAZUNA wyjechał zespół CARABOO, znów wracając do repertuaru zza wschodniej granicy – utwór “Tuman jarom” nagrodził organizator imprezy, klub FIFY. Indywidualnością muzyczną Przeglądu wybrana została Justyna Zapała z zespołu TAK, kierowanego przez Tomka Saleja. Swymi swingującymi balladami porwała publiczność i jury naszej imprezy Ania Kossakowska, rok temu z grupą CALCJUMFOLII, tym razem solo. Nagroda Publiczności przypadła w udziale wejherowskiej grupie SOK, jej długie instrumentalne utwory, inspirowane twórczością Chucka Mangione, z tekstem na dalszym planie, było znakomitym, kolejnym poszerzeniem naszych ram.

Piąta odsłona w przyjaznej naszej imprezie bazie CEDRON przeszła do historii. Pozwólmy sobie zaryzykować stwierdzenie, że nie trzeba będzie w przyszłości zachęcać nas bardzo, by BAZUNA wróciła tam znów, niewiele jest bowiem tak wyjątkowych, jakby stworzonych dla naszych spotkań miejsc.