2006 – Elbląg

Wspólnym działaniem Klubu i Stowarzyszenia na początku roku odnowiony został towarzyszący Przeglądowi od lat cykl PIOSENKA MIESIĄCA. Miejscem tym razem stał się Klub Garnizonowy w Gdańsku-Wrzeszczu, w którym jedno z pomieszczeń stało się siedzibą Stowarzyszenia. Seria zimowowiosennych spotkań ukazała trójmiejskie grono wykonawców – znanych już z wcześniejszych występów: Marka Romika z zespołu VERGIL VAN TROFF (nowego kierownika programowego imprezy) oraz Elizę Banasik, laureatkę ostatniej edycji. Trzy spotkania ukazały współczesne interpretacje twórczości słynnych poetów piosenki: Paula Simona, Leonarda Cohena i Georges Brassensa. Do skutku nie doszło przygotowywane kolejne, z twórczością Jaromira Nohavicy, pozostawione, wraz z ideą prezentacji największych bardów, na kolejne lata. Jedna z edycji Piosenki Miesiąca – przypadając na maj – była wyjątkowa, jako jedyna w historii tych spotkań odbyła się poza Trójmiastem. Klub mieszczący się w Elblągu zaprezentował tamtejszą reprezentację, stanowili ją: nawiązujący do tradycji, uczestnik dawnych Przeglądów Marek Płoski oraz reprezentant młodszej generacji – zespół BeNiBe. Lokalizacja majowego spotkania nie była przypadkowa, miastem goszczącym przegląd BAZUNA miał stać się właśnie Elbląg, planowanym miejscem było zlokalizowane w centrum, ogrodzone murem Podzamcze – teren Muzeum Miasta Elbląga. Patronatem imprezę objęły elbląskie instytucje: miejski magistrat, Centrum Kultury ŚWIATOWID oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Ideę lokalizacji imprezy wysunął już rok wcześniej (podczas poprzedniej edycji w Sopocie) znany nam dobrze Tomek Kończak, który od czasu tczewskiej imprezy właśnie w Elblągu zamieszkał wraz z rodziną i po raz kolejny w swym nowym środowisku postanowił zrealizować naszą imprezę. Faktycznie pełnił on rolę kierownika organizacyjnego, poza nim ścisłą kadrę stanowili: Magda i Paweł Kowalczyk, Janek Twardowski oraz Marek Romik.

Elbląski Przegląd obfitował w akcenty miejscowe, miejskie oraz regionalne. Piątkowy koncert wieczorny rozpoczął Marek Płoski, tej samej nocy wystąpił zespół BeNiBe z Tomkiem Kończakiem w składzie. Sobotni konkurs, ze stylową rockową balladą otworzyła miejscowa SOBOTA, zaś przywitanie w nocnym maratonie przypadło w udziale nieistniejącej już, legendarnej formacji DNIEJE – bohatera naszej imprezy z lat 1995-1998, reaktywacja tej grupy nastąpiła jednorazowo – na przegląd BAZUNA 2006. Aktorski i poetycki wizerunek regionu warmińskiego w piątkowy wieczór zafundował widzom mistrz w obu kategoriach – CZERWONY TULIPAN. Piątkowy wieczór przyniósł także koncert pamięci zmarłego niedawno Ryszarda Maniasa, kompozytora, wielokrotnego wykonawcy i konferansjera, przyjaciela imprezy, wraz z przyjaciółmi blok piosenek Ryśka przygotowali Grzegorz Suliga i Adam Szarek.

Wydarzeniem sobotniej nocy był akcent gdański, jednak o wydźwięku ogólnopolskim – dwudziestolatek, związany z Przeglądem od lat, zespół SŁODKI CAŁUS OD BUBY do jubileuszowego programu zaprosił swych muzycznych przyjaciół z całego kraju i wszystkich generacji, od lat siedemdziesiątych począwszy. Gościnnie więc szczeciński DO GÓRY DNEM oraz, po raz pierwszy na naszej imprezie (tak, tak!) autor do dziś aktualnych turystycznych superhitów, Andrzej Koczewski. Gościnnie, także występujący, zespół BEZ JACKA, ku zaskoczeniu wszystkich swe monumentalne ballady zaprezentował w rockowej aranżacji, z sekcją rytmiczną i opracowaniu właściwemu poezji progresywnego rocka, łączącej w jedno dynamikę z liryką i głębokim wymiarem słów. Zachwyty słuchaczy to najskromniejsza reakcja, pojawiły się opinie, iż piosenki tworzone przez zespół braci Stefańskich, później przez Zbyszka z przyjaciółmi, w podtekście miał zawsze moc rockowej formy. Efektem tamtego wieczoru jest trwający do dziś wspólny projekt obu grup, nagrana w roku 2008 płyta oraz przygotowywana na rok 2010 kolejna.

Konkurs 34. edycji Przeglądu, w porównaniu z imprezami ostatnich lat, przyniósł sporą różnorodność muzycznych gatunków. Awangardową ścieżkę wskazała sopocka ĆMA oraz szczeciński RYKOSZEPT, muzycy tego ostatniego akompaniowali najlepszemu wykonawcy Przeglądu – Krzysztofowi Napiórkowskiemu, prezentującemu klasyczną piosenkę autorską. Styl literacki, wraz z aranżacją nawiązujący do twórczości Przemysława Gintrowskiego, zaprezentował poznański KWARTET PRO FORMA. Radosne pieśni w rytmach ska i reggae przywiózł na Przegląd powracający po sześciu latach do konkursu łódzki ZAKAZ WYPRZEDZANIA, z sukcesem – “Chytry plan” wybrany został nową Rajdową Piosenką Roku. Efekt ściany dźwięku po raz kolejny zaprezentowało TOWARZYSTWO POWIĘKSZANIA WYOBRAŹNI, wraz z piosenką “Turyszczę” – kandydatką do tytułu Rajdowej Piosenki Roku. Wreszcie łącząca w jedną formę rytm bluesowy i poetykę piosenki Joanna Pilarska, która od elbląskiej imprezy wielokrotnie występowała w ramach promocji naszej imprezy, tak solowo jak i z zespołem NA DRODZE.

BAZUNA 2006 wprowadziła do zestawu nagród nowy, znaczący punkt. W styczniu tego roku zmarł Józek Kaniecki, skrzypek związany z obecnymi nieraz na imprezie zespołami PRIMA VISTA, SMUGGLERS i SZELA. Nowa nagroda, dla osoby – indywidualności muzycznej, zyskała imię Józka, stając się prestiżowym elementem werdyktu. Okazałą była też nagroda rzeczowa – bursztynowe skrzypce, wykonywane przez współpracującą firmę jubilerską STENEX. Decyzją Kapituły Nagrody, pod przewodnictwem Magdaleny Kanieckiej, żony Józka, pierwszym laureatem został basista zespołu ĆMA, Grzegorz Rozkwitalski.

Rozpoczynając sobotni nocny maraton przedstawiciele Patronów – władz miasta oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oficjalnie przekazali organizatorom imprezy zaproszenie do realizacji Przeglądu w roku kolejnym. Łatwo się domyślić, iż od deklaracji tej rozpoczął się kolejny rozdział naszej historii.