1993 – Wejherowo, baza Cedron

Zbliżający się jubileusz 350-lecia miasta Wejherowa stwarzał organizatorom przeglądu BAZUNA okazję do powrotu w miejsce pamiętane sprzed trzech lat. Patronat nad imprezą objęło Wejherowskie Centrum Kultury – udział obejmował dotację oraz nagłośnienie, które od tej pory pojawiało się na Przeglądzie niemal co roku. “Nową twarzą” w kierownictwie była Justyna Pelzer-Stopa, sprawująca pieczę nad biurem; reszta ekipy pozostała bez zmian.

W roku 1993 nastąpiła reorganizacja układu całej imprezy – z trzech dni miały pozostać pierwsze dwa, koncert laureatów planowany był w ramach sobotniego nocnego maratonu. Termin przeglądu ustalono na dni 14-15.05.1993 r.

W stosunku do poprzedniego roku zdecydowanie dopisała aura – deszcz padał jedynie przez chwilę w sobotę (podczas wykonywania piosenki “Kiedy (co zrobiliście z tym deszczem?)” łódzkich PRZYJACIÓŁ MAKSYMA). Piękna, słoneczna pogoda stwarzała iście wakacyjną atmosferę – nawet podczas nocnych występów było nad-spodziewanie ciepło.

Najlepiej przyjętymi gośćmi byli Małgosia Zwierzchowska i Olek Grotowski (łącznie trzy występy), gitarowe trio THE COLT z autorskim programem w kierunku muzyki flamenco, jednoosobowy kabaret De-eR, czyli Damian Rogala oraz ulubieńcy publiczności – grupa EKT GDYNIA, występująca na zakończenie imprezy (widok tańczącej ok. godziny 6 rano, o świcie publiczności na długo pozostaje w pamięci). Gwiazdą sobotniej nocy był niewątpliwie KWARTET JORGI w rdzennym, folkowym repertuarze – od występu grupy pod nazwą LEŚNE LUDKI minęło trochę czasu (pytanie na orientację – ile lat?), zespół przez lata w jasny sposób określił swą drogę artystyczną.

Do konkursu przystąpiła mniejsza, niż przed rokiem liczba wykonawców, ogólny poziom również nie był aż tak wysoki, pojawiło się jednak kilka postaci ciekawych. Swą pozycję umocnili laureaci sprzed roku; do nowych zaliczyć należy Magdę Wójcik (obecnie zespół GOYA), grupy SMAK JABŁKA, CZTERY PORY ROKU i CO CHWILA INACZEJ. Wydarzeniem konkursu był powrót na scenę znanego z dawnej GRUPY TORUŃ Adama Szarka, autora wielu turystycznych “hitów” – jego grupa NA WARIACKICH PAPIERACH piosenką “Chodźmy tam” sięgnęła na BAZUNIE’93 po najwyższy laur.

Nowy układ imprezy nakładał od strony organizacyjnej nowe wymagania. Po odczytaniu werdyktu, o północy, wraz z koncertem nocnym miały nastąpić występy laureatów, do tej pory odbywające się w niedzielę. Bazunowy nocny maraton zwykle prezentuje dużą liczbę gości – w konsekwencji na scenie pojawiła się jedynie część wykonawców wyróżnionych, pozostali odebrali swe nagrody w biurze. Szczególnie trudnym w praktyce okazał się punkt programu realizowany na BAZUNIE od lat – nocny druk śpiewnika. Termin wykonania – pierwsze godziny po północy – nie został przez drukarnię dotrzymany; jedyny to przypadek w skali ostatnich dwudziestu lat trwania Przeglądu.

Ogólne wrażenie z imprezy było dobre, widzowie wracający niedzielnym porankiem do domów zapewne nie żałowali spędzonego czasu. W uzupełnieniu imprezy niedzielnym popołudniem przed gdańskim Dworem Artusa odbyła się prezentacja grupy laureatów BAZUNY’93.

*  *  *   *  *

Przygotowania do kolejnej edycji przeglądu rozpoczęto z nadejściem roku 1994. Powołane zostało kierownictwo, wydrukowano dla wykonawców informacje, nawet ustalono miejsce – Harcerska Baza Obozowa MORENA w Gdańsku. Stan konta imprezy pod koniec kwietnia okazał się jednak niewystarczający – zdecydowano, że przegląd
w terminie majowym nie odbędzie się. O ostatecznej decyzji poinformowano wszystkich wykonawców, z wyjątkiem jednego, który . . . w piątek rano na BAZUNĘ‘94 wyjechał (zespół AR’CADIA z Łodzi). Podczas kolejnych miesięcy w gronie organizatorów zabrakło konsolidacji – impreza w roku 1994 nie odbyła się.