1982 – Gołuń

Przegląd BAZUNA’ 82 zorganizowano w nietypowym dla imprezy terminie – w dniach 15-17.10.1982 r. Realizacja BAZUNY w maju była niemożliwa, gdyż dopiero w marcu zezwolono na wznowienie działalności klubu “FIFY”, zawieszonej po wprowadzeniu stanu wojennego. Warunkiem był nadzór opiekuna z uczelni – został nim Michał Wasiluk (“Fifa Kumotr Honorowy” – FKH 152). Sam fakt zorganizowania BAZUNY’ 82 jest przede wszystkim wynikiem jego starań.

Kierownictwo Komitetu Organizacyjnego XII OSPPT “BAZUNA’82″ objęła Małgorzata Zysnarska, nadzór nad programem pozostawiając swemu bratu – Jarosławowi. W skład kierownictwa wchodzili ponadto: Jacek Sitek (finanse), Grzegorz Szulc (kierownik techniczny), Małgorzata Wąsowska i Grażyna Wilgosiewicz (sprawy organizacyjne) oraz Bożena Kotarska (biuro). W roli organizatorów Przeglądu wystąpili: Politechnika Gdańska, Rada Uczelniana SZSP PG, SSP “TECHNO-SERVICE” oraz BPiT “ALMATUR”.

BAZUNĘ postanowiono zorganizować poza Trójmiastem, jednak nie na terenie zamku, a w ośrodku wypoczynkowym. Przyczyną był kryzys – rosnące koszty, kłopoty z transportem i trudności wyżywieniowe skłoniły organizatorów do szukania miejsca, w którym wszystko jest “pod ręką”: scena, miejsca noclegowe, stołówka dla wykonawców i serwisu oraz pole namiotowe dla widzów. Warunki takie spełniał jeden z ośrodków wczasowych w Wieżycy. Uzyskano zgodę na przeprowadzenie w nim BAZUNY, kiedy zaś wszystko, łącznie z plakatami, było gotowe, na początku października umowa na wynajęcie ośrodka została zerwana. Szanse na odbycie się przeglądu zmalały nieomalże do zera. W ostatniej chwili udało się wynająć ośrodek “Budowlani” w Gołuniu i załatwić od nowa wszystkie zezwolenia i formalności.

Koncerty BAZUNY’82 odbywały się prawie na plaży, gdyż ośrodek znajdował się blisko jeziora i zbyt dużego wyboru na miejsce pod scenę nie było. Poziom prezentowanych utworów mimo dużej liczby wykonawców (155 osób) nie był rewelacyjny. Jury wybrało tylko 16 (zamiast tradycyjnej “dwudziestki”) piosenek – laureatek. Rajdową Piosenką Roku 1982 została “Muzyka” w wykonaniu grupy U OJCA. W pamięci uczestników imprezy pozostał występ grupy I Z POZNANIA I Z TORUNIA (z Mariuszem Lubomskim) i prezentacje dwóch zespołów: LEŚNE LUDKI w repertuarze irlandzkim (grupa obecnie znana jako KWARTET JORGI) oraz grupy ANSAMBL PIEŚNI W INOSTRANNYCH JAZYKACH z piosenkami Beatlesów (obecna nazwa zespołu: ŻUKI).

Widzowie dopisali umiarkowanie (800 osób), pogoda mniej (dwa dni padało) niezadowolonych było jednak niewielu.