1978 – Rzucewo

BAZUNA’78 ściągnęła fanów piosenki turystycznej do Rzucewa nad Zatoką Pucką. Spotkanie wyznaczono w dniach 5-7.05 1978 r. przed neogotyckim pałacykiem hr. von Belowa, wybudowanym w połowie XIX w. – wcześniej w tym samym miejscu stał pałac króla Jana III Sobieskiego.

Organizatorami VIII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej BAZUNA’78 byli: Uczelniany Parlament SZSP PG, Politechnika Gdańska, OS PTTK w Gdańsku, SSP “TECHNO-SERVICE” i ZW SZSP w Gdańsku; patronat nad imprezą objął Urząd Miasta i Gminy w Pucku. Kierownikiem Przeglądu był Michał Staśkiewicz.

W przygotowaniach do imprezy wykorzystano doświadczenia zdobyte w Gniewie. Nad sceną zamontowano solidny dach, który przydał się aż nadto. Nie zostały wzniesione trybuny – na widownię dostarczono kilkadziesiąt ławeczek; o resztę “siedzisk” widzowie, uprzedzeni w informatorze Przeglądu, musieli zatroszczyć się sami. Miejscem zakwaterowania widzów były . . . ich własne namioty; miejscem biwakowania był stary park, na wysokim brzegu klifowym. Wykonawcy i obsługa nocowali w pałacyku, na materacach.

Jak zwykle na plenerowej BAZUNIE zamieszania narobiła pogoda – wytrwali widzowie nie rejterowali jednak przy byle deszczu. Panowała wspaniała turystyczna atmosfera, poziom konkursu był wysoki. Ze szczególnym aplauzem przyjęto występy gdańskiej grupy BABSZTYL. Rajdową Piosenką Roku 1978 zostało “Przemijanie” GRUPY TORUŃ. Zaznaczyć należy specjalny występ zmokniętego ducha pałacyku, który z wysokości dachu rzekł: “Pan tu, panie Niedziółka, z dziewczętami bara, bara . . . A ja gore . . ., a ja gore . . .”.

W Rzucewie ogółem zjawiło się ok. 2000 widzów. Nie wszyscy jednak potrafili dostroić się do atmosfery ogólnej zabawy. Nieprzyjemny zgrzyt stanowił rzut butelką w akustyka (na szczęście, niecelny). Kilku zamroczonych błyskawicznie odzyskało przytomność w podziemiach pałacyku, niektórzy dla wytrzeźwienia odbyli w sobotę mały spacerek po Puszczy Darżlubskiej (zdążyli na niedzielny koncert laureatów).