1971 – Gdańsk, KSW Żak

Pierwsza edycja przeglądu (pełna nazwa: Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej “BAZUNA’71″) odbyła się w dniach 5-7.11.1971 r. w sali teatralnej Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku, w neorenesansowym pałacyku z 1901 roku. Organizatorami byli: Komitet Wykonawczy Uczelnianego Parlamentu ZSP Politechniki Gdańskiej, Oddział Studencki PTTK w Gdańsku, Studencka Spółdzielnia Pracy “TECHNO-SERVICE”, Miejski Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Gdańsku oraz klub “FIFY”. Przygotowaniami i przebiegiem imprezy kierowało Biuro Organizacyjne – kierownikiem był Marian Muczyński, sprawami programowymi zajmował się ówczesny prezes klubu “FIFY” Edmund Kadłubiski, wspomagała ich grupa zapaleńców. W odróżnieniu od późniejszych edycji BAZUNY, z końca lat 70-tych, w przygotowaniu tej pierwszej nie uczestniczyła zbyt liczna ekipa techniczna.

Na BAZUNIE ’71 została wykorzystana scenografia przygotowana na odbywające się parę dni wcześniej przedstawienie eksperymentalnego teatru z Nowego Jorku. Część sali teatralnej ŻAKA była zabudowana rusztowaniami, na środku ustawiono niewielkie podium – na nim występowali śpiewacy. Na właściwej scenie urządzono miejsca dla pozostałych wykonawców – stamtąd obserwowali oni koncerty.

Pierwszy koncert otworzyli bazuniarze z Zespołu Pieśni i Tańca “BAZUNY” PGR Leźno, panowie Tomaczkowski i Bemowski, odgrywając na trombitach pasterskie sygnały. Dla widzów z Polski było to wielkim zaskoczeniem – mało kto wiedział, że na Kaszubach jest używana pasterska trombita, podobna do instrumentów spotykanych w Karpatach.

Odbywające się w klubie ŻAK koncerty konkursowe zostały podzielone na dwa dni: w piątek konkurs obejmował piosenkę folklorystyczną, morską, partyzancką.